Milan Stankovic Romania

HomeHome  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

Incepe scoala

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : Previous  1, 2, 3  Next
AuthorMessage
Laurita2010

Data de inscriere : 2010-08-09
Localizare : Romania

PostSubject: Re: Incepe scoala   Fri Oct 01, 2010 12:07 am

si noi am dat primele teste....notele au fost destul de bune la toata clasa. cica avem note si in catalog, dar noi nu stiam nimic, ne-a zis doamna diriginta de el...singura problema ar fi la mate, unde avem un prof mai dus cu pluta care trebuie sa-si bata joc de cineva din clasa ca altfel nu pleaca el fericit din clasa. la muzica avem un prof nou care nu pierde o sansa de a ne spune ce a facut pisica lui.
si cam atat, la restul materiilor e ok
Back to top Go down
View user profile
Andreea4milan

Data de inscriere : 2010-08-30
Varsta : 22

PostSubject: Re: Incepe scoala   Fri Oct 01, 2010 12:08 am

eu am 7 profesori noi....inclusiv la mate...
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Fri Oct 01, 2010 6:00 am

eu nu am decat 5 si la mate ii ala din totdeauna, adik dintr-a 5-a
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Wed Oct 27, 2010 11:51 pm

In sfarsit am terminat cu testele...in ultima saptamana am dat vreo 10 teste anuntate si bineinteles si 3 neanuntate...sper doar sa nu mai dau si maine Mad
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

Data de inscriere : 2010-07-18

PostSubject: Re: Incepe scoala   Thu Oct 28, 2010 1:39 am

Echipa Krasivelor e cea mai tare !... in toate colturile lumii vad ca se dau teste ...acum cateva zile si Maja am vazut ca plangea pe YT ca are foarte multe teste si o multime de invatat ...exista vreun campionat mondial de teste ?.... hi,hi!!!
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Thu Oct 28, 2010 5:55 pm

VIOLETANDREI wrote:
Echipa Krasivelor e cea mai tare !... in toate colturile lumii vad ca se dau teste ...acum cateva zile si Maja am vazut ca plangea pe YT ca are foarte multe teste si o multime de invatat ...exista vreun campionat mondial de teste ?.... hi,hi!!!

nu stiu dar pe mine una ma dispera...toata scoala da teste peste teste... Mad
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Fri Oct 29, 2010 7:37 am

Arrow Ce-ati zice de un mic ajutor:
http://www.scribd.com/doc/3567578/Dictionar-ortografic-roman
Back to top Go down
View user profile
MilanIsTheBest

Varsta : 19

PostSubject: Re: Incepe scoala   Sun Oct 31, 2010 5:46 am

Laurita2010 wrote:
VIOLETANDREI wrote:

nu stiu dar pe m ine una ma dispera...toata scoala da teste peste teste... Mad

x Nu esti singura Sad
x Teste toata ziua Mad
x Cand ii aud : " Azi dam test " , imi vine sa ii tip , nu alta !
x Ehh , lasa ca trec vremurile astea , sper !
x Sau NU , Tezele se apropie Evil or Very Mad
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Tue Nov 09, 2010 1:36 am

De ce a trebuit tu aduci aminte de teze, Deea?
Azi am stabilit tezele si la mate si la romana...
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Tue Nov 09, 2010 7:07 am

...cand aveti tezele ? Very Happy Very Happy Very Happy sa ii spun lui Milan sa va tina pumnii!
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Tue Nov 09, 2010 8:59 am

VIOLETANDREI wrote:
...cand aveti tezele ? Very Happy Very Happy Very Happy sa ii spun lui Milan sa va tina pumnii!
In 29 noiembrie la mate si in 6 decembrie la romana, ce cadou fain de Mos Nicolae, nu?
Chiar te-as ruga sa ii spui... Very Happy
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Wed Nov 10, 2010 5:26 am

...sigur ii voi scrie !!! cheers
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Wed Nov 10, 2010 5:47 am

...am cautat pentru voi :

Cateva sfaturi pentru o buna memorare

"-Obisnuieste-te sa repeti mai mult. Nu uita, repetitia este mama invatarii. Daca vei repeta de multe ori un lucru, pâna la urma il vei tine minte!
-Asociaza informatiile. Ca sa fii sigura ca informatia pe care vrei s-o stochezi in memorie s-a fixat, leag-o de ceva: de o poveste, un vers, un cântec deja cunoscut.
-Ruperea. Ia informatia si rupe-o bucata cu bucata. Retine fiecare bucatica. E mai usor de memorat!
-Vizualizarea. Daca atunci când te chinui sa retii o informatie o asociezi cu o imagine, chinul va fi mai mic.
-Liste si alte notite. Nu te sfii sa faci liste cu ce ai de facut si chiar sa tii zilnic un jurnal cu activitatile cotidiene.
-Meditatia, cel mai bun antrenor al mintii. Cu ajutorul ei poti da la o parte toate supararile zilei. E suficient sa meditezi timp de 20 minute ca sa devii alt om! Dintr-un posac si trist notoriu te transformi intr-o persoana vesela si senina.
-Cauta cat mai multe variante de imbunatatire a memoriei pe cale naturala si nu pierde din vedere faptul ca alimentatia chiar te poate ajuta.
-Daca nu poti tine minte ceva anume, cauta ceva sinonim sau asemanator si memoreaza-l in forma aceea. Mare iti va fi mirarea când vei vedea ca aproape instantaneu iti vei aminti si termenul initial.
-Nu invata niciodata mecanic, ci logic. Asociaza ideile, termenii, datele, cu ceva ce iti este foarte familiar.
-Esti matinala sau "pasare de noapte"? Descopera care sunt orele din zi sau noapte in care randamentul tau e maxim si chiar in ce loc si conditii inveti cel mai bine.
-Exerseaza-ti memoria prin jocuri simple. Ca si in alte activitati, exercitiul este reusita pastrarii unei memorii bune.
- Studiile arata ca dintr-un material de invatat cel mai bine se retine ceea ce este la inceput si la sfarsit.
- Nu invata in ultima zi inainte de termenul limita; mintea are si ea nevoie de odihna si relaxare, chiar daca ti se pare ca nu stii destul sau ca ai uitat totul.
-Planifica! Stabileste din timp programul urmatoarelor ore sau chiar zile..."

Merita sa incercati!
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Thu Nov 11, 2010 1:30 am

Multumesc, Vio! De cateva dintre ele am mai auzit....Oricum m-am descurct destul de bine pana acum, dar totusi sa-mi tine-ti pumnii maine la geogra
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Thu Nov 11, 2010 2:44 am

Draguta,sigur ca iti tin pumnii !!!.. si acum un sfat pentru geografie : invata ca si cum ar trebui sa calatoresti alaturi de Milan iar cand va avea pauza, intre concerte, sa ii poti fi ghid !...Ei, ce zici va fi mai frumoasa acum Geografia?... sincer, nici mie nu mi-a placut dar acum cu mare curiozitate si placere caut pe net o multime de informatii...
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Fri Nov 12, 2010 2:24 am

VIOLETANDREI wrote:
Draguta,sigur ca iti tin pumnii !!!.. si acum un sfat pentru geografie : invata ca si cum ar trebui sa calatoresti alaturi de Milan iar cand va avea pauza, intre concerte, sa ii poti fi ghid !...Ei, ce zici va fi mai frumoasa acum Geografia?... sincer, nici mie nu mi-a placut dar acum cu mare curiozitate si placere caut pe net o multime de informatii...

Cu siguranta va fi mai frumoasa....si multumesc: am luat 10. Oricum nu cred ca ar fi nevoie sa-i povestesc lui Milan despre clima, vegetatia si alte chesti ce genu' din Asia, dar e OK
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Fri Nov 12, 2010 4:26 am

ok, ok !...felicitari !... stiam eu ca echipa Krasivelor e cea mai tare!... n-are cum sa fie altfel...Milan e cel mai tare si are cei mai tari , cei mai frumosi si buni fani !
.. Si, n-ai de unde sa stii daca nu ii place sa stie despre clima, vegetatia, etc. din Asia si de peste tot din lume, el va calatori foarte mult , se stie ca el este un perfectionist si ii plac amanuntele !... e foarte atent la toate lucrurile de detaliu... ce te faci daca te intreaba cum e clima acolo ca sa stie ce haine trebuie sa-si puna in valiza?.... Laughing
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Fri Nov 12, 2010 6:15 am

VIOLETANDREI wrote:
ok, ok !...felicitari !... stiam eu ca echipa Krasivelor e cea mai tare!... n-are cum sa fie altfel...Milan e cel mai tare si are cei mai tari , cei mai frumosi si buni fani !
.. Si, n-ai de unde sa stii daca nu ii place sa stie despre clima, vegetatia, etc. din Asia si de peste tot din lume, el va calatori foarte mult , se stie ca el este un perfectionist si ii plac amanuntele !... e foarte atent la toate lucrurile de detaliu... ce te faci daca te intreaba cum e clima acolo ca sa stie ce haine trebuie sa-si puna in valiza?.... Laughing
Pai e cam de toate felurile....hai ca m-am descurcat cu astea, dar ce fac eu cu tarile si mai ales cu capitalele din Asia, alea cu nume de iti vine sa te urci pe pereti, cand trebuie sa le citesti?
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Sat Nov 13, 2010 4:50 am

Sunt sigura ca te vei descurca !... eu cred ca trebuie sa-ti faci binetele "lipicioase" (post-it uri) si daca se poate si diferit colorate... peste tot prin casa , cu tara si respectiv capitala tarii , sa le vezi zilnic , pana esti sigura ca le-ai retinut! tongue
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Sun Nov 28, 2010 7:08 am

Laurash, bafta maine la teza! cheers
Back to top Go down
View user profile
VIOLETANDREI

PostSubject: Re: Incepe scoala   Sun Nov 28, 2010 7:09 am

I-am scris lui Milan pentru voi!!!...sa va incurajeze pentru teze!!!... Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Mon Nov 29, 2010 1:22 am

VIOLETANDREI wrote:
ammmm, dea...am cam uitat sa-ti spun ca am reprograma-o (de 4 ori) si azi ne-a adus rezultatele la teza la mate....si pe aia de la romana o dau in 7, daca nu se mai schimba din nou ceva......
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Mon Nov 29, 2010 1:24 am

VIOLETANDREI wrote:
I-am scris lui Milan pentru voi!!!...sa va incurajeze pentru teze!!!... Very Happy
macar la aia la romana (dar acolo oricum nu imi fac probleme), ca la aia la mate nu mai are rost....
Back to top Go down
View user profile
MilanIsTheBest

Varsta : 19

PostSubject: Re: Incepe scoala   Mon Nov 29, 2010 1:54 am

Laurita2010 wrote:
VIOLETANDREI wrote:
ammmm, dea...am cam uitat sa-ti spun ca am reprograma-o (de 4 ori) si azi ne-a adus rezultatele la teza la mate....si pe aia de la romana o dau in 7, daca nu se mai schimba din nou ceva......

x Decii ! Si eu o dau la romana pe 7 Smile)
x Amandoua cu emotii` Smile)
x Bafta ! :X`
x Ce ai facut in teza la mate ;;] ?
Back to top Go down
View user profile
Laurita2010

PostSubject: Re: Incepe scoala   Mon Nov 29, 2010 5:36 am

Merci! Bafta si tie! Eu o dau intre 12-14 . Tu?
Si in legatura cu teza la mate, mi-am cam stricat media (Si cred ca intelegi ce vreau sa zic...) Very Happy
Back to top Go down
View user profile
Sponsored content

PostSubject: Re: Incepe scoala   

Back to top Go down

Incepe scoala
View previous topic View next topic Back to top 
Page 2 of 3Go to page : Previous  1, 2, 3  Next